بیمه کارفرما

کارفرما در قبال کارکنان غیر ساختمانیكاركنان در حین انجام كار در معرض خطر یا خطراتی قرار می‌گیرند كه اجتناب ناپذیر است. در ماده 91 قانون كار آمده است كه "كلیه كارفرمایان و مسئولان واحدهای موضوع قانون كار مكلفند بر اساس مصوبات شورای  عالی  حفاظت  فنی  برای  تامین  حفاظت و  سلامت و بهداشت  كارگران در محیط  كار، وسایل و امكانات لازم را تهیه و در اختیار آنان قرار داده و چگونگی كاربرد  وسایل  فوق‌الذكر  را به آنان بیاموزند و  در خصوص رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت نمایند."

بر اساس این ماده، در صورت وقوع حادثه‌ای كه منجر به جراحت، نقص عضو و یا فوت كاركنان (اعم از استخدامی، قراردادی، روزمزد و...) شود، در بسیاری از موارد كارفرما مقصر شناخته شده و ناچار به جبران خسارت وارده و در صورت فوت پرداخت دیه خواهد بود. بيمه‌نامه مسئوليت كارفرما در قبال كاركنان به عنوان جانشين از طرف كارفرما جبران هزینه های پزشکی، غرامت فوت و نقص عضو و مطالبات سازمان تامين اجتماعی از كارفرما را بر عهده می گیرد.

برخي از كارفرمايان بر اين باورند كه با داشتن بيمه تامين اجتماعي براي كاركنان، از خريد بيمه‌نامه‌هاي مسئوليت بي‌نياز خواهند شد. نكته قابل توجه این است كه پوشش‌های این دو بیمه‌نامه كاملا متفاوت می‌باشند. بدین معنا كه سازمان تامین اجتماعی تعهدی در قبال پرداخت خساراتی كه مسئول آن كارفرما باشد، ندارد و یا اگر خسارات مذكور را جبران نماید طبق ماده 66 قانون تامین اجتماعی، نسبت به بازیافت آن از كارفرما اقدام می‌نماید، در حالیكه در بیمه مسئولیت كارفرما این مورد تحت پوشش می باشد. به عبارت دیگر چنانچه كارگری دچار نقص عضو یا فوت گردد، بیمه تامین اجتماعی صرفا مستمری پرداخت می‌نماید و تعهدی در قبال دیه فوت یا جرح نخواهد داشت در حالیكه بیمه مسئولیت متعهد پرداخت دیات مذكور می‌باشد.

این بیمه نامه مناسب چه گروه هایی است ؟

1- كارفرمایان واحد های تولیدی،خدماتی، صنعتی و بازرگانی.
2- كارفرمایان یا پیمانكاران پروژه های عمرانی مانند راهسازی، سد سازی و .... .

آیا می‌دانید بند 12-1-5 مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان ایران، کارفرمایان را ملزم به انجام اقدامات لازم جهت ایمنی و حفاظت کار می‌داند. و آیا می‌دانید بر طبق ماده 616 قانون مجازات  اسلامی در بخش تعزیرات در صورتیکه قتل غیر عمد به واسطه بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی یا در نتیجه عدم  مهارت باشد، مسبب به حبس از یک تا سه سال و نیز پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم محکوم خواهد شد.

طبق آمار منتشر شده توسط سازمان خدمات آتش نشانی و ایمنی شهر تهران، توزیع حوادث ریزش ساختمان طی سال‌های 82 تا 86 به شرح زیر می‌باشد:

 

تعداد

علت حادثه

1,094 گود برداری
742 ریزش چاه
90 رانش زمین
2,072 نشست و آب گرفتگی
4,198 جمع

بیمه نامه کارفرمایان و پیمانکاران پروژه های ساختمانی در قبال کارکنان (و اشخاص ثالث)

كارفرمایان در اجرای پروژه‌های ساختمانی با خطرات و حوادث گوناگونی مواجه می‌گردند. لذا بیمه‌نامه مسئولیت کارفرمایان و پیمانکاران ساختمانی با ویژگی‌های خاص برای رفع نیاز جامعه مذکور تدوین شده است.

آنچه امروزه در جریان ساخت ساختمانهای جدید به كرات شاهد آن هستیم، خساراتی است که در جریان اجرای کار به کارکنان یا اشخاص ثالث وارد می‌آید  و به شرح زیر می‌باشد:

1- خسارات بدنی شامل فوت و نقص عضو و یا هزینه‌های پزشکی کارکنان.
2- نشست و ترک خوردگی ساختمان‌های مجاور در اثر تخریب و گودبرداری ساختمان مورد احداث.
3- ریزش ساختمان‌های مجاور در اثر گودبرداری.
4- خسارات مالی وارد به ابنیه و تاسیسات ساختمان‌های مجاور در اثر ریزش.
5- خسارات به خیابان و پیاده‌رو.
6- خسارات وارد به خودروهای عبوری و یا پارک شده در محیط اطراف پروژه در اثر پرتاب مصالح ساختمانی.
7- خسارات جانی برای عابرین در اثر سقوط و پرتاب مصالح ساختمانی.
8- خسارات جانی افراد ثالث که وارد محوطه ساختمان مورد بیمه می‌گردند.
9- خسارات ناشی از دپوی مصالح در خیابان و پیاده رو.

در این بیمه نامه مسئولیت بیمه‌گذار در برابر کارکنان و اشخاص ثالث بیمه می‌گردد بدین معنی که چنانچه در جریان عملیات ساختمانی شامل تخریب، خاکبرداری،گود برداری، پی‌کنی و مراحل احداث بنای جدید خساراتی به کارکنان و اشخاص ثالث وارد آید، بیمه‌گر با رعایت شرایط بیمه‌نامه از عهده جبران خسارت بر خواهد آمد.

اهم ویژگی‌های بیمه‌نامه:

1- در این بیمه‌نامه بیمه گذار علاوه بر موارد مذکور در بیمه نامه،کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که اجرای بخش یا بخش‌هایی از عملیات كاری موضوع بیمه را در محل مورد بیمه عهده‌دار باشند، تلقی می شوند. این شرط موجب جامعیت بیمه‌نامه و پوشش مسئولیت مجموعه اشخاص حقیقی و حقوقی دست اندرکار در احداث بنای مورد بیمه می‌گردد.
2- در خسارت‌هایی که منشا آن خارج از اختیار بیمه‌گذار باشد، بیمه‌گر تعهدی ندارد. به طور مثال زلزله، رانش زمین، زمین لرزه و غیره. در غیر این صورت حتی اگر
بیمه گذار عامل تشدید و یا ایجاد کننده خطر باشد و در این ارتباط مسئول شناخته شود، بیمه‌گر خسارت وارده را به میزان عاملیت بیمه‌گذار در ایجاد یا تشدید خطر جبران خواهد نمود.

این بیمه نامه مناسب  چه گروه هایی است؟

1- سازندگان ساختمان اعم از مسكونی، ادرای، تجاری صنعتی و ...
2- احداث سوله چنانچه متراژ آن مشخص بوده و دارای پروانه ساختمانی باشد .
3- تخریبكاران ساختمان (البته برای هر پروژه تكمیل یك فرم پیشنهاد الزامی است).

در موارد زیر به جای تكمیل فرم پیشنهاد شناسه 120 از شناسه 110 استفاده نمایید :

1- پیمانكارانی كه فقط یك مرحله از كار را انجام می دهند مثلا مرحله خاك برداری یا فقط مرحله جوشكاری اسكلت.